Siedlisko Ługiele
Ługiele 7
16 - 407 Wiżajny
woj podlaskie
tel. 0 606 119 270
e-mail: rezerwacja@lugiele.pl


Najbliższe sąsiedztwo


Najbliższa okolica Siedliska, Suwalski Park Krajobrazowy, jest jednym z najpiękniejszych rejonów w Polsce. Niewiele jest miejsc w naszym kraju, gdzie można podziwiać tak spektakularne kontrasty krajobrazowe - turkusowe jeziora w sąsiedztwie rozległych i wysokich wzgórz. Te mało spenetrowane przez turystów tereny pogranicza sprawiają, że nawet w szczycie sezonu wakacyjnego znajduje się tu niczym niezakłóconą oazę spokoju.


Wyprawa na Jaćwieską Górę Zamkową, polany w Smolnikach, wędrówka wokół jeziora Jaczno, licznych głazowisk, ozu w Turtulu, przełomu meandrującej Czarnej Hańczy czy doliny Szeszupy, na długo pozostawiają niezapomniane wrażenia. Siedlisko Ługiele dzieli tylko 3 km od fascynującego, najgłębszego w Polsce jeziora Hańcza, będącego wyzwaniem dla płetwonurków.

Do wszystkich tych miejsc dotrzeć można z Siedliska przez opuszczone lecz oznakowane polne drogi SPK zobacz więcej Dalsze okolice


Niewiele dalej od jeziora Hańcza rozciąga się Puszcza Romincka, jeden z najmniej odkrytych w Polsce, zwartych i dzikich kompleksów leśnych. Puszcza ta, pełna wzgórz, jezior, moczarów i dzikiej zwierzyny, stanowi jednocześnie granicę z Rosją. Ciekawą atrakcją turystyczną w miejscowości Stańczyki są ogromne betonowe wiadukty łączące brzegi doliny , której korytem płynie rzeka Błędzianka zobacz więcej


Niewiele osób zapuszcza się na polski biegun zimna, oddalone o kilka km od Siedliska Wiżajny i sąsiadujące z nimi od wschodu Góry Sudawskie, pełne jezior, samotnych i nie uczęszczanych polnych dróg, wzgórz i oczek wodnych.


Około 20 km od Siedliska znajduje się Wigierski Park Narodowy, którego znaczącą atrakcją jest jedno z większych i najczystszych w Polsce jezior- Wigry, a zwierzęcą ostoją - bobry. zobacz więcej


Bezpośrednio od WPN na południe rozciąga się Puszcza Augustowska, jedna z najbardziej cennych przyrodniczo, największych i najpiękniejszych puszcz Polski. Przecięta XIX wiecznym, zabytkowym Kanałem Augustowskim, który często uzyskuje dzisiaj przydomek "polskiej Amazonki", dziką i urzekającą Czarną Hańczą oraz graniczącą z Litwą i Białorusią Marychą - rezerwatem bobrów, oraz licznymi jeziorami, tworzy obszar o walorach niepowtarzalnych i niespotykanych w dzisiejszej Europie.


Siedlisko Ługiele to również znakomita baza wypadowa do poznania Litwy i jej dzisiejszej stolicy - Wilna, które ze względu na długoletnią przynależność do państwa polskiego, obfituje w zabytki i miejsca związane z niezwykle ważnymi postaciami, wydarzeniami i miejscami dla historii Polski.